Jak uzyskać dofinansowanie do klimatyzacji w 2023 roku?

Dofinansowanie do klimatyzacji w 2024 roku – jakie są zasady i jak je uzyskać? Lista programów wsparcia

Uzyskanie dofinansowania na klimatyzację w 2024 roku jest możliwe poprzez różne programy wsparcia. Niewielu ludzi zdaje sobie sprawę, że koszty zakupu i instalacji klimatyzacji można zredukować, a taki system coraz bardziej przydaje się w domach i mieszkaniach w blokach. Z jakich programów dofinansowania na klimatyzację można skorzystać w 2024 roku?

Klimatyzacja w budynkach mieszkalnych przestaje być luksusowym wyposażeniem i staje się standardem. Coraz trudniej jest nam zmierzyć się w domu lub mieszkaniu z wysokimi temperaturami latem. Jak zatem poprawić komfort życia pod tym względem? Rozwiązaniem jest zakup klimatyzacji, a część kosztów tej inwestycji może zostać pokryta przez jeden z programów oferujących bezzwrotne dofinansowanie. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie klimatyzatory kwalifikują się do zwrotu kosztów.

Dofinansowanie na klimatyzację w 2024 roku – zasady

Jeśli chcemy, aby klimatyzator jedynie chłodził nasz dom lub mieszkanie, to niestety zakup takiego jednofunkcyjnego urządzenia nie zostanie uznany za kwalifikujący się koszt. Dofinansowanie zostanie przyznane jedynie wtedy, gdy zainstalujemy klimatyzator z funkcją grzania, czyli pompę ciepła powietrze-powietrze działającą w trybie odwróconym. Przed zakupem urządzenia warto sprawdzić, czy spełnia ono warunki programów wsparcia.

Dofinansowanie na klimatyzację z programu „Mój Prąd 5.0”

„Mój Prąd 5.0” to zupełnie nowa edycja programu na rok 2024. Program, który dotychczas oferował jedynie wsparcie na zakup instalacji fotowoltaicznych i magazynów energii, teraz obejmuje również pompy ciepła i kolektory słoneczne. Ale co z klimatyzacją?

Klimatyzatory działające jako pompy ciepła powietrze-powietrze (z funkcją grzania) spełniają wymagania piątej edycji programu „Mój Prąd” określone przez NFOŚiGW. Dofinansowanie dla tego rodzaju urządzeń wynosi 4400 zł (do 50% kosztów kwalifikowanych).

Należy jednak pamiętać, że warunkiem koniecznym do uzyskania dofinansowania jest posiadanie instalacji fotowoltaicznej (lub jej montaż razem z innymi urządzeniami wymienionymi w warunkach programu) oraz korzystanie z systemu netto-rozliczenia.

Dofinansowanie na klimatyzację z programu „Czyste Powietrze”

Rządowy program „Czyste Powietrze” dla właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych również wystartował w nowej wersji w 2024 roku i przewiduje dofinansowanie na zakup i instalację systemu klimatyzacji. Opcja ta dotyczy urządzeń wyposażonych w funkcję grzania powietrza.

Wysokość dofinansowania na zakup i instalację klimatyzacji z funkcją grzania, czyli pompy ciepła powietrze-powietrze wraz z osprzętem, zależy od części programu, z której korzysta beneficjent, a to z kolei zależy od jego dochodów. Przykładowo:

  • dla podstawowego poziomu dofinansowania można otrzymać do 4400 zł lub maksymalnie 40% kosztów,
  • dla podwyższonego poziomu dofinansowania – do 7800 zł (maksymalnie 70% kosztów),
  • dla najwyższego poziomu dofinansowania można otrzymać nawet 100% zwrotu kosztów, ale nie więcej niż 11 100 zł.

Jakie wymagania musi spełniać klimatyzacja? Urządzenie musi mieć klasę efektywności energetycznej co najmniej A+. Przed zakupem warto sprawdzić, czy znajduje się na Liście Zielonych Urządzeń i Materiałów, które kwalifikują się do programu.

Klimatyzacja z programu „Moje Ciepło”

Jest to kolejny rządowy program dofinansowania na zakup i instalację pompy ciepła, a zatem również klimatyzacji z funkcją grzania w domach jednorodzinnych, ale nie dla wszystkich.

Dotyczy to nowych domów o podwyższonym standardzie energetycznym. Oznacza to, że roczne zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną (EP) na potrzeby ogrzewania, wentylacji i przygotowywania ciepłej wody użytkowej (EPH+W) nie może przekraczać 63 kWh na metr kwadratowy powierzchni domu rocznie dla wniosków składanych w 2022 roku, ani 55 kWh dla wniosków składanych w kolejnych latach programu.

Dofinansowanie ma pokryć do 30% kosztów kwalifikowanych inwestycji, a dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny może wynosić nawet 45%. Wysokość dotacji mieści się w przedziale od 7 do 21 tysięcy złotych.

Ulga termomodernizacyjna a klimatyzacja Organizmy podatkowe uznają prawo do odliczenia wydatków na zakup klimatyzatora, ale również tutaj obowiązuje warunek jak w przypadku ww. programów, czyli obecność funkcji grzania.

Zgodnie z interpretacją Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 4 marca 2022 r. (nr 0113-KDIPT2-2.4011.1091.2021.3.AKU), prawo do odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej przysługuje podatnikom, którzy zakupili klimatyzację z funkcją grzania w ramach realizacji projektu termomodernizacyjnego i udokumentują związek poniesionych wydatków z wymienionym projektem. Daje to możliwość uzyskania zwrotu kosztów inwestycji.